Hírek, érdekességek

Mediterrán diéta a FrissFood kínálatában

Számtalan forrásból olvasni lehet: a mediterrán étrend hozzájárulhat a szívbetegségek, egyes rákok, cukorbetegség és a kognitív hanyatlás elleni küzdelemhez, továbbá megfelelő testmozgással párosítva.A mediterrán diéta, nem a fogyásra, hanem az egészségre épít, mégis észrevétlenül tüntetheti el a zsírpárnáinkat, miután egy hosszú távú életmódváltásról szól, mely akár élvezetes is lehet.

Mi az a „mediterrán étrend?”

A mediterrán ételekre gondolva, eszünkbe jut az olasz pizza és tészta, vagy a görög bárányborda, ám ezek az ételek nem illenek a mediterrán étrend fogalomkörébe. Az igazi mediterrán étrend a régió hagyományos gyümölcsein, zöldségein, tenger gyümölcsein, olívaolaján és tejtermékein alapul – alkalomszerűen kiegészítve egy-két pohár vörösborral. Ezeket fogyasztották a krétai, görögországi és dél-olaszországi lakosok a ’60-as években, amikor is náluk volt a legalacsonyabb a krónikus betegség aránya, áltagos életkoruk pedig a legmagasabb, annak ellenére, hogy csak korlátozott orvosi ellátással rendelkeztek.

Az igazi mediterrán étrend nem csupán a friss, egészséges étkezésről szól. A mediterrán étrend-piramis létfontosságú elemei a napi testmozgás és a közös étkezés. Együtt nagyobb, pozitív hatással lehetünk egymás hangulatára, mentális egészségére, és elősegíthetjük az egészséges és ízletes ételek örömének mélyebb megbecsülését.

Az étrendünk megváltoztatása nem egy könnyű feladat, különösen, ha hozzászoktunk a feldolgozott élelmiszerek kényelméhez. A mediterrán étrend azonban olcsó, ugyanakkor kielégítő és nagyon egészséges étkezési mód is lehet. Az átállás igényelhet némi erőfeszítést, de akár egy egészségesebb és hosszabb élethez is vezethet.

A mediterrán étrend egészségügyi előnyei

A hagyományos mediterrán étrend, amely nagy mennyiségű friss gyümölcsből és zöldségből, dióból, halból és olívaolajból áll - fizikai aktivitással párosítva - csökkentheti a súlyos mentális és fizikai egészségi problémák kockázatát.

Egyes források szerint a mediterrán étrend:

  • a finomított liszt, a feldolgozott ételek és a vörös hús bevitelének korlátozásával, és a vörösbor alkalmankénti, mérsékelt fogyasztásával segít megelőzni a szívbetegségeket és a stroke-ot,
  • segít megőrizni az idős emberek mozgékonyságát, csökkenteni az izomgyengeséget,
  • a koleszterin- és vércukorszint javításával és az érrendszer támogatásával segít csökkenteni az Alzheimer-kór kockázatát,
  • magas antioxidáns szintje megakadályozza a sejtek oxidatív stressznek nevezett káros folyamatát, ezáltal felére csökkentve a Parkinson-kór kockázatát,
  • csökkentve a szívbetegségek és a rák kialakulásának kockázatát, növeli a várható élettartamunkat,
  • a rostban gazdag, lassan emészthető ételek által csökkenti a vércukorszint ingadozását, így segít védelmet nyújtani a 2. típusú cukorbetegség ellen

Mítoszok és tények a mediterrán étrendről

A mediterrán étrend betartása számos előnnyel járhat, de még számos tévhit él a köztudatban. Az alábbiakban néhány mítosz és tény szól a mediterrán étrendről.

1. mítosz: Nagyon költséges étkezési mód

Ha főként babból vagy lencséből készít fehérjeforrást, és inkább zöldségekkel, gyümölcsökkel és teljes kiőrlésű gabonafélékkel táplálkozik, akkor a mediterrán étrend olcsóbb, mint a csomagolt vagy feldolgozott élelmiszerek.

2. mítosz: Ha egy pohár bor jót tesz a szívednek, akkor három pohár háromszor annyira egészséges.

Mérsékelt mennyiségű vörösbornak (naponta egy pohár) minden bizonnyal egyedülálló egészségügyi hatásai vannak a szívre, de a túl sok alkoholnak épp ellenkező hatása van. Két pohárnál több káros lehet.

3. mítosz: Nagy adag tészta és kenyér fogyasztása a mediterrán étrend része.

A mediterrán régióban élők általában nem viszik túlzásba tészta fogyasztását. Ehelyett a tésztát általában csak köretként, körülbelül 1/2-1-csészével esznek. A tányér fennmaradó része salátákból, zöldségekből, halból vagy egy kis részében fűvel táplált húsból áll, és igény esetén egy szelet kenyeret tartalmaz.

4. mítosz: A mediterrán étrend csak az ételekről szól.

Ugyan az étkezés az étrend meghatározó része, de az életmód is szerves részét képezi. Amikor étkezéshez ülnek, nem a tévé előtt falatoznak, s nem rohanás közben kapnak be valamit. A kényelem, a nyugodt légkör, a társaság ugyanolyan szerves részét képezi a táplálkozásnak, mint az, ami a tányérra kerül. Emellett a mediterrán államokban élők rengeteget mozognak.

Hogyan lehet változtatni?

Amennyiben idegenkedne a gondolattól, hogy az eddigi étkezési szokásait mediterrán étrendre változtassa, íme néhány javaslat az induláshoz:

Egyen sok zöldséget! - Próbáljon ki egy egyszerű ételt: szeleteljen fel paradicsomot, morzsolt feta sajtot és öntözze meg olívaolajjal, vagy egy vékony szelet pizzára pepperoni és kolbász helyett tegyen paprikát és gombát. A saláták, levesek szintén remekül szolgálnak a zöldségek előtérbe helyezéséhez.

Mindennap reggelizz! - A gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák és az egyéb rosttartalmú ételek kiválóan alkalmasak a nap elindítására, órákig biztosítják a kellemes, teltség érzetét.

Hetente kétszer egyél tenger gyümölcseit! - Az olyan halak, mint a tonhal, a lazac, a hering, a fekete tőkehal és a szardínia gazdagok omega-3 zsírsavakban, és a kagylófélékkel együtt jótékonyan hatnak az agy és a szív egészségére.

Hetente egyszer étkezz húsmentesen! - Ha ez segít, vezesse be hús nélküli hétfőket, amikor a hét első napján elhagyja a húst, vagy egyszerűen válasszon egy olyan napot, amikor ételei babra, teljes kiőrlésű gabonafélékre és zöldségekre koncentrálódik. Ha ez jótékonynak mutatkozik, próbáljon meg hetente két ilyen napot tartani.

A tejtermékeket mérsékelten fogyassza! - Az USDA ajánlása szerint, a szív egészsége érdekében érdemes csökkenteni a telített zsírok bevitelének arányát a napi bevitt össz kalóriamennyiség 10 százalékára, ami a legtöbb ember számára kb. 200 kalória. Ez még mindig lehetővé teszi tejtermékek, például természetes (feldolgozatlan) sajt, görög vagy sima joghurt élvezetét.

Desszertként egyen friss gyümölcsöt! - Fagylalt, sütemény vagy egyéb pékáru helyett eper, friss füge, szőlő vagy alma sokkal ideálisabb választás.

Állati eredetű zsír helyett használjon minőségi növényi olajokat! - Az extraszűz olívaolaj, a diófélék, a napraforgómag, az olajbogyó és az avokádó kiválóan alkalmas az egészséges zsírok napi bevitelére.

Tegye az étkezéseket társadalmi élménnyé

Általában könnyen bevezethető lépés, hogy az ebédünket ne egyedül, ne rohanás közben fogyasszuk el. Szenteljünk egy kis időt arra, hogy barátaink, szeretteink körében étkezzünk, beszélgessünk az asztal mellett, mely nagy szerepet játszhat a stressz enyhítésében és a jó hangulat megteremtésében. Kapcsolja ki a TV-t és a számítógépet, tegye le okostelefonját, és étkezzen társaságban!

Gyűjtse össze a családot, és maradjanak naprakészek egymás mindennapi életében! A rendszeres családi étkezések komfortosok a gyerekek számára is, és kiváló módja annak, hogy figyelemmel kísérjék étkezési szokásaikat is.

Ossza meg ételeit másokkal kapcsolatainak bővítése érdekében! Ha egyedül él, főzzön egy kicsit extra adagot, és hívja meg barátját, munkatársát vagy szomszédját, hogy csatlakozzon.

Főzzön együtt másokkal! Hívjon meg barátait, s osszák meg a mediterrán étrendhez kapcsolódó vásárlási és ételkészítési feladatait. A közös főzés szórakoztató módja a kapcsolatok elmélyítésének, és a költségek megosztásával olcsóbbá az elkészítést.

Gyors indulás a mediterrán étrendnek

  • A mediterrán étrend bevezetésének legegyszerűbb módja, ha kis lépésekkel kezdi. 
  • Az ételeket olívaolajban pirítja vaj helyett.
  • Ha szereti, egyen több gyümölcs- vagy zöldségsalátát! Az ételek elkészítéséhez használjon több zöldséget, és a nasit is gyümölccsel váltsa ki.
  • A fehér kenyér, rizs és tészta helyett inkább teljes kiőrlésű gabonát válasszon.
  • A vörös húst helyettesítse hallal hetente legalább alkalommal.
  • Korlátozza a magas zsírtartalmú tejtermékeket sovány, ill. a 2,8%-os tejről térjen át a 1,5%-osra.